Dentální hygiena

Popis

Dentální hygiena

Naším společným cílem je péče o zdraví a krásu Vašich zubů. Základem na dlouhé cestě ke krásnému chrupu je dokonalá ústní hygiena. Na správné vyčištění chrupu potřebujeme znalost, trpělivost a vhodné pomůcky a my bychom se s Vámi toto cestou rádi podělili o naše poznatky, jak na to…

Zuby si čistíme nejméně 2x denně, lépe 3x denně.

Hygienu začínáme klasickým zubním kartáčkem. V naší ordinaci doporučujeme značku Curaprox, protože má malou pracovní část s velmi hustými a měkkými štětinami, která dobře čistí i hůře přístupná místa a nehrozí přitom bolestivé poškrábání dásní. Kartáček nasadíme šikmo asi v úhlu 45 až na dáseň a stíravými pohyby od dásně směrem k řezací hraně zuby očistíme. Čistíme zub po zubu z vnější i vnitřní strany. Vyčištění předních zubů z vnitřní strany může být obtížné, situaci usnadní otočení kartáčku „na výšku“. Následuje vyčištění žvýkacích plošek zubů, které je snadné a provádíme ho vodorovnými pohyby.

Dalším krokem je čištění solo kartáčkem. Ten slouží k rozrušení zbylých povlaků v oblasti krčků zubů z vnější a vnitřní strany zubů. Technika čištění je velmi precizní: vlákna kartáčku přiložíme na zub k okraji dásně, přičemž část vláken prakticky bez tlaku zavedeme i pod dáseň a jemnými vibračními pohyby posouváme kartáček od jedné strany zubu na druhou. Kontrolujeme, že vlákna kartáčku zůstávají v dásňovém žlábku a „nevylézají“ na dáseň, pak by čištění nebylo šetrné.

U dospělých je nezbytné také používání mezizubních kartáčků, které slouží k vyčištění prostor mezi zuby. Tyto prostory je třeba proměřit a následně zvolit vhodné velikosti kartáčků. Tyto potom jemně zasouváme nad špičkou dásně tak, abychom jí neporanili a zároveň dobře očistili špatně přístupné prostory mezi zuby. Dále můžeme použít mezizubní nit a to buď hladkou nebo tzv. superfloss, což je zubní nit opatřená silnější „chlupatou“ částí, kterou čistíme prostory kolem zubních implantátů a korunek.

Zubní hygiena u malých dětí je spolu s omezením sladkých pokrmů a zejména sladkých nápojů zásadním pilířem prevence zubního kazu u dětí. Jakmile začnou dětem růst zoubky, je třeba se o ně začít starat – na čištění u nejmenších dětí kromě měkkého kartáčku existují různá kousátka s kartáčky, která kromě čištění zároveň usnadňují i prořezávání dalších zubů. U starších dětí, které si zkouší čistit zuby samy, pomáhají večer s dočištěním rodiče, používáme klasický kartáček technikou popsanou výše… V nácviku dobré ústní hygieny pomohou dětem také barvící tablety, které po 30ti vteřinovém žvýkání obarví starý plak modře a nový plak červeně a tato místa pak dítě ještě dočistí.

Zubní pasta hraje při čištění zubů roli především dezinfekční, ale také pomáhá zuby fluoridovat a tím chránit zubní sklovinu před kazem. Fluor je obsažen ve formě aminofluoridů, kterých by měla zubní pasta obsahovat co nejvíce. Tam, kde je zvýšená kazivost zubů a potřebujeme povrch skloviny ještě více chránit, lze zuby fluoridovat 1 – 3x týdně Elmex gelem, který naneseme prstem na vyčištěné zuby večer a ponecháme přes noc. Dalším přípravkem, který doporučujeme pro ochránu zubní skloviny a optimalizaci prostředí dutiny ústní je GC Tooth Mouse, který lze používat denně.

Ukázková videa

O nás

Proč si vybrat právě nás?

Naše ordinace, která nabízí své služby obyvatelům z Brna a okolí, je vybavena nejmodernější digitální technologií – panoramatickým a kefalometrickým RTG i ve 3D kvalitě a dentálním scannerem – péče o pacienta a jeho pohodlí je pro nás na prvním místě.

Víme, že návštěva zubního lékaře není nejoblíbenější kratochvílí. Snažíme se proto všem pacientům věnovat maximální péči a postupovat co nejohleduplněji. Jsme rádi, když pacient odchází spokojený a pravidelně se k nám vrací.

Naším „denním chlebem“ je získat si důvěru dětských pacientů. Důležité je s nimi nic neuspěchat, vše jim podrobně vysvětlit tak, aby ošetření dopředu porozuměli a mohli s námi bez obav spolupracovat. V tomto směru je velice důležitá i spolupráce s rodiči, kteří se samozřejmě mohou vyšetření dítěte účastnit a dodávat mu potřebnou oporu.

Dlouholeté zkušenosti a odbornost

MUDr. Lucie Jedličková Vám nabízí své služby v oboru ortodoncie. Paní doktorka je absolventkou Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno a poté na stomatologické klinice absolvovala předepsanou praxi, kterou završila složením atestace ze stomatologie 1. stupně. Dále následovala tříletá praxe na specializovaném ortodontickém pracovišti FN u sv. Anny, Brno, kterou završila obhajobou odborné práce a složením atestační zkoušky z ortodoncie. Aktivně se účastní programu celoživotního vzdělávání lékařů. Stejně tak naše sestřičky absolvovaly předepsané odborné vzdělání (střední zdravotnická škola, vyšší odborná zdravotnická škola obor dentální hygienistka). Celý kolektiv naší ordinace Vám proto zaručuje plně odbornou a svědomitou péči.