Fixní aparáty

Popis

Fixní aparáty

Fixní aparáty (zámečky) jsou nejpoužívanějším typem rovnátek, lze s nimi srovnat většinu vad ve smíšeném a stálém chrupu. Používají se u dospívajících a dospělých pacientů.

Tato rovnátka se upevňují na zubní sklovinu na dobu 18 – 36 měsíců. Jedná se vlastně o malé kovové zámečky (nabízíme i jiné, estetičtější materiály – keramika…), které jsou nalepeny ke každému zubu a jsou spojeny drátem.

Je nutné je počítat s tím, že v době bezprostřeně po nasezení rovnátka způsobují nepříjemné pocity až bolest zubů. Tato bolest však v řádu několika dní odezní. V této přechodné době není možné zuby plnohodnotně používat ke žvýkání a je třeba přejít na měkkou stravu.

Další omezení se týká celé doby, po kterou má pacient rovnátka nasazená. Musí se vyhýbat některým druhům potravin, které by mohly zámečky rovnátek poškodit nebo uvolnit a tím i prodloužit léčbu. V případě takového poškození rovnátka je nezbytné co nejdříve kontaktovat naši ordinaci, aby došlo k nápravě a nebyla tak narušena léčba. Mezi tyto „nebezpečné“ potraviny patří: topinky, syrová mrkev, jablka, oříšky, tvrdé bonbóny, karamely, žvýkačky.

S nasazením rovnátek dochází ke zhoršení hygienických podmínek v ústech a zvýši se tak i nároky na hygienu chrupu. Zuby je třeba čistit po každém jídle. Podrobně Vás instruujeme nejen o tom jak čistit zuby, ale i rovnátka – vhodné je zakoupit speciální kartáček a další speciální pomůcky na odstranění zubního povlaku, ke kterému jsou zuby během ortodontické léčby náchylné.

Po sejmutí fixního ortodontického aparátu je nutné nosit na noc ještě několik let snímací aparát na udržení výsledku ortodontické léčby. Tato fáze trvá asi 4 – 5 let.

V některých případech je z důvodu předcházení recidivám ortodontické vady nutné po sejmutí fixního aparátu extrahovat zuby moudrosti, na tuto situaci budete upozorněni a v případě zájmu Vám pomůžeme s objednáním u stomatochirurga.

O nás

Proč si vybrat právě nás?

Naše ordinace, která nabízí své služby obyvatelům z Brna a okolí, je vybavena nejmodernější digitální technologií – panoramatickým a kefalometrickým RTG i ve 3D kvalitě a dentálním scannerem – péče o pacienta a jeho pohodlí je pro nás na prvním místě.

Víme, že návštěva zubního lékaře není nejoblíbenější kratochvílí. Snažíme se proto všem pacientům věnovat maximální péči a postupovat co nejohleduplněji. Jsme rádi, když pacient odchází spokojený a pravidelně se k nám vrací.

Naším „denním chlebem“ je získat si důvěru dětských pacientů. Důležité je s nimi nic neuspěchat, vše jim podrobně vysvětlit tak, aby ošetření dopředu porozuměli a mohli s námi bez obav spolupracovat. V tomto směru je velice důležitá i spolupráce s rodiči, kteří se samozřejmě mohou vyšetření dítěte účastnit a dodávat mu potřebnou oporu.

Dlouholeté zkušenosti a odbornost

MUDr. Lucie Jedličková Vám nabízí své služby v oboru ortodoncie. Paní doktorka je absolventkou Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno a poté na stomatologické klinice absolvovala předepsanou praxi, kterou završila složením atestace ze stomatologie 1. stupně. Dále následovala tříletá praxe na specializovaném ortodontickém pracovišti FN u sv. Anny, Brno, kterou završila obhajobou odborné práce a složením atestační zkoušky z ortodoncie. Aktivně se účastní programu celoživotního vzdělávání lékařů. Stejně tak naše sestřičky absolvovaly předepsané odborné vzdělání (střední zdravotnická škola, vyšší odborná zdravotnická škola obor dentální hygienistka). Celý kolektiv naší ordinace Vám proto zaručuje plně odbornou a svědomitou péči.